Shuttle service på stranden imellem Blokhus og Løkken. Du kan lade bilen stå og opleve stranden på en ny og anderledes måde. Nemt og bekvemt.
Blokhus og Løkken er forbundet af den brede, hvide sandstrand, som er omkring 15 kilometer lang. Det unikke ved strækningen er, at der er færdselsret på stranden hele vejen fra Rødhus i syd til Løkken i nord, som derfor muliggør at igangsætte Shuttle Bus servicen.
Preben Jensen, Action House, har påtaget sig driften af Shuttle Bussen. Han glæder sig til at få projektet igang og være med til at give gæsterne en uforglemmelig oplevelse, når de kommer til destinationen.
Som en nyhed i år kører Shuttle Bussen i hele fire uger. Desuden køres der helt frem til Løkken Moleleje, så man undgår at skulle gå det sidste stykke ind til Løkken By. Derudover er der tænkt på miljøet, hvor der er lagt vægt på bæredygtigt brændstof, for at reducere Shuttle bussens CO2 aftryk.
Hør de lokale fortællinger om naturen og historien langs kysten, mens du nyder udsigten fra vognen. Turen udgår fra Løkken via Grønhøj, Saltum og til Blokhus
Chaufføren vil under kørslen fortælle om områdets var- og kendetegn, fra en fortid med skudehandel, fiskerlejer og atlantvold til at være nogle af Danmarks bedst besøgte bade- og feriebyer.
Den guidede fortælling formidles på dansk, tysk og engelsk efter behov.
I perioden lørdag den 6. juli til den 6. august 2019 (begge dage incl.) kører Blokhus-Løkken Shuttle Bus på stranden mellem de to feriebyer. Hop ombord, slap af og nyd turen!